Храми міста / села

Храм святого князя Олександра Невського

Священик: протоієрей Петро ПАЦКАН тел. 097 755 15 51

Храм святого князя Олександра Невського

пр.Незалежності, 110

тел. 097 755 15 51

 

Храм був побудований в 1910 році за наказом Санкт-Петербурзького військового відомства, як полкова церква для військовослужбовців 48-го Одеського полку. Створене в архітектурних традиціях початку ХХ століття будівля справляла враження суворої сили і монументальності.

У 1938 році церкву закрили. На початку Великої Вітчизняної війни фашисти в кожен кут будівлі кинули зв'язки гранат. Дах від вибухів частково зруйнувалася, а стіни витримали. Згодом окупанти влаштували в церкві стайню.

У 1952 році Олександро-Невський храм перебудували під клуб для військовослужбовців. Щоб забезпечити комфорт для танців і лекцій, купол церкви знизили, а дзвіницю прибрали. Найбільшою втратою храму стало руйнування величного мармурового іконостаса, який був його справді унікальним прикрасою. Також зник артилерійський лафет царської армії, що стояв у поглибленні статі перед амвоном. На ньому до революції здійснювали відспівування полеглих офіцерів. Прекрасні настінні розписи (близько 500 кв. М) зафарбували товстим шаром фарби і вапна.

В кінці 80-х в стінах святині влаштували склад військової квартирно-експлуатаційної служби.

Будівля продовжувала руйнуватися. У 1993 році до командира прикордонного загону звернулися місцеві бізнесмени з пропозицією переобладнати храм в казино. Вони отримали категоричну відмову: полковник Колесніков пояснив, що будівля буде передана тільки для відбудови храму. Звернення сектантів з пропозицією влаштувати в будівлі православної церкви молитовний будинок теж було непохитно відхилено.

У 1994 році будівля храму святого благовірного князя Олександра Невського передано віруючим. А з 1996 року, коли настоятелем церкви став протоієрей Петро Пацкан, почалося її відродження.

Був влаштований новий різьблений позолочений іконостас із писаними іконами, відреставровано понад 150 кв. метрів прекрасної настінного розпису. Потім було відновлено опалення, обгороджений двір храму.

У 2000 році настоятель з парафіянами вирішили відновити куполу на храмі. Знадобилося сім років, щоб перекрити дах, побудувати за старими фотографіями дзвіницю і звести куполи. Тільки на дах пішло 5,5 тонни жерсті (близько 900 аркушів), яку подарував громаді Володимир Бойко - голова ВАТ «Завод Ілліча» з Маріуполя. Були відновлені зовнішні стіни храму - їх відмили від товстого почорнілого шару вапна, і вони постали в первозданному вигляді.

Головною святинею і прикрасою храму є ікона Божої Матері «Скоропослушниця». Її подарував мер Могилева-Подільського Петро Петрович Бровко в 1999 році напередодні свята цієї ікони. У храмі відразу відслужили акафіст іконі Божої Матері «Скоропослушниця», і через деякий час на ній з'явилися крапельки миро.

- З появою цієї ікони відкрилися можливості для відбудови храму, - розказав настоятель Петро Пацкан. - Кожного разу після сердечної молитви перед образом - напередодні або під час великих реставраційних робіт - ікона починала мироточити. Замироточила «Скоропослушниця» і тоді, коли в храм привезли ікону Божої Матері «Призри на смирення».

Вже 10 років, з листопада 2000 року, в храмі читається акафіст іконі Божої Матері "Скоропослушниця": кожен четвер - як на Святій Горі Афон.

Вівтарний образ Почаївської Божої Матері подаровано храму в 2003 році родиною його настоятеля. Ікона, покрита сухозлітним золотом, стала однією з головних святинь храму.

Реліквіями храму є ікони святого Олександра Невського і великомучениці Варвари, що знаходилися тут ще до закриття церкви в 1938 році. Довгий час вони зберігалися в храмі вмч. Георгія Побідоносця, але при відновленні церкви повернулися в рідні стіни. На іконах зображені фрагменти церковного розпису.

Ікони Христа Спасителя, Матері Божої та святителя Миколая повернула храму в 2010 році мешканка Молдови. Її мама понад півстоліття зберігала святині в своєму будинку. Перед смертю вона розповіла доньці, що образа з Могилева-Подільського вивезли фашисти, коли втікали від Радянської Армії. За Дністром німці позбулися святинь як від зайвого багажу...

Храм святого благовірного князя Олександра Невського є історичною пам'яткою архітектури місцевого значення.

 

Собор святителя Миколая

Священик: протоієрей Степан ВАСИЛИНЕЦЬ тел. 098 271 85 43

 

Собор святителя Миколая

вул. Соборна, 4

тел. 098 271 85 43

Собор святителя Миколая Чудотворця в Могилеві-Подільському, зведений у 1754 р. на кошти болгарської, сербської та молдавської громад міста. Поруч з основною будівлею храму стоїть двоповерхова чотирикутна дзвіниця. Внутрішнє оздоблення церкви складають майстерно виконані розписи стін і склепіння, і величний іконостас.

У 1885 р. прибудовано притвор і 2 приділи. Новий іконостас 1874 р. Напис над головним входом: «Во славу святія единосущънія животворящія Трци Оца и Сна и стго Дха созъданъ храмъ С. Х. Николая за старанямъ во первыхъ Р. Б. Лукаша Грека бурмистра Димитрія осацкаго Гродена Стояна Іона Дмитрія Тодора Василія Григораша Танасия Симеона и бтва [братства] р. Б. АФНА» [1754 р.]. Окремо збудована кам’яна 2-х ярусна дзвіниця, перероблена у 1865 р. з міської каланчі.

З приходом радянської влади як і багато інших храмів він був закритий для релігійної громади, а в його стінах відкрили краєзнавчий музей. Нині права на володіння собором повернули Української Церкви. У стінах храму зберігається чудотворний образ Святого Миколая, а також срібна дарохранительница, пожертвувана імператором Олександром III в пам'ять про покійного царевича Миколу Олександровича.

 

Храм прп. Параскеви Сербської

Священик: протоієрей Віталій ЛОЦЬКО

Храм прп. Параскеви Сербської 

вул. Параскевська, 18

тел. 097 263 31 73

Храм, пам'ятник подільського дерев'яного зодчества, був побудований в 1775 році. Він виконаний з дуба та ясена в стилі українського бароко. Місцеві жителі називають храм Немійскім, оскільки він знаходиться в районі, який раніше був селом Немія.

За легендою, колись у сім'ї місцевого поміщика Маєвського жила німа дівчинка. Не витримавши постійних насмішок з боку дітей односельчан, вона втопилася в річці. В пам'ять про неї батько і побудував церкву.

Церква відвідував поет О. С. Пушкін, коли перебував на засланні (1820-24 рр..) В Молдавії. Письменник Михайло Старицький вінчався в Свято-Параскевінском храмі. Не раз бувала тут мати Лесі Українки Олена Пчілка (1920-24 рр..). Відвідували богослужіння також невістка Олени Пчілки українська письменниця Олександра Судовщікова (Грицько Григоренко) і зять, музикознавець і фольклорист, чоловік Лесі Українки Климент Квітка. Також в храмі бували поет Т. Г. Шевченко, художник В. А. Тропінін, композитор Ф. Ліст.

У 1937-38 роках, коли закривали багато храмів, люди не дали зруйнувати Свято-Параскевінскую церква, а ікони та церковні цінності сховали.

Кафедральний собор вмч. Георгія Побідоносця

Священик: протоієрей Олександр ВЕСЕЛОВСЬКИЙ, ієрей Володимир БАРНЯЧЕНКО

Кафедральний собор вмч. Георгія Побідоносця

Надвратний храм Казанської ікони Божої Матері

вул. Грецька, 12

тел. 067 905 25 73

З XVI століття одним з центрів поселення греків став заснований молдавським володарем Єремією Могилою м. Могилів. Місто часто піддавався опустошениям і лише в 1754 році православними греками, сербами і болгарами була побудована Микільська церква. Храм мав вигляд хреста, він був одним з найдавніших на Поділлі кам'яних храмів, побудованих під впливом візантійсько-афонской архітектури. Вінчали храм п'ять куполів.

Недовго в цьому храмі тривало православне богослужіння: в 1754 році греко-католики захопили його, вигнавши священиків і парафіян. Православні греки терпіли незручності, не маючи свого храму і були змушені складати владою до прийняття унії. Для виконання треб, не бажаючи спілкуватися з уніатами, вони зверталися до православного священика міста Атаки в Бессарабії.

У 1761 році могилівські греки звернулися в Афонську Лавру св. Афанасія з проханням надіслати їм духовного пастиря з братії Лаври. Протягом 40 років з Афону приїжджали ігумени і ченці для окормлення віруючих, як православних греків, так і всіх, які не бажали прийняти унію.

Першим ігуменом, прибулим з Афона в Могильов, був Ігнатій. Дозвіл на будівництво церкви грецький прихід отримав ще в 50-х роках XVIII століття, але місцеві уніати всіляко перешкоджали початку її будівництва. Ігнатій звернувся до російського фельдмаршала графу Рум'янцеву, з проханням про те, щоб він виклопотав у польського короля Станіслава-Августа дозвіл на відкрите відправлення православних богослужінь. Тяжба про будівництво храму тривала 10 років і лише в 1772 році молдавський архієпископ Іоаким звершив освячення храму на честь вмч. Георгія Побідоносця. Дерев'яний храм був споруджений у формі будинку. При ньому жили афонські ігумени і архімандрити, тому він отримав назву монастиря.

У 1793г. в Могилів прибув архімандрит Давид. Так як до того часу церква була вже дуже старим він здійснив поїздку в Петербург і звернувся з проханням до Священного Синоду «про відновлення Георгіївської церкви». Не закінчивши цього починання, архімандрит Давид спочив у Кам'янецькому Свято-Троїцькому монастирі.

Після архімандрита Давида в 1800 році з Афону прибув архімандрит Пахомій, який відновив прохання свого попередника.

У 1808 році в Могильові на місці старої церкви був закладений нині існуючий 5-купольний кам'яний храм на честь вмч. Георгія. Будівництво храму тривало 12 років, так як він мав дуже складну архітектурну конструкцію. Величезні прольоти склепінь були складені з бутового каменю і в процесі будівництва кілька разів руйнувалися.

Для прикраси храму грецькими іконописцями міста Ніжина був влаштований 5-ярусний іконостас. У храмі зберігалися багато православних святині, зібрані благочестивим ретельністю колишніх тут настоятелів: напрестольний кипарисовий хрест з частинкою Животворящого Древа Господнього, частина руки вмч. Феодора Стратилата, пожертвувана грекам Могильова в 1742 році і частки мощей вмч. Пантелеймона і мч. Міни. Парафіяни особливо шанували мч. Ісидора (день пам'яті 27 травня) - в храмі, в позолоченому окладі, зберігалася його чесна глава.

Стародавні святині, прикрашені різьбленням по перламутру ікони, панікадила роботи східних майстрів, шиті золотом і сріблом грецькі священицькі облачення - все це створювало атмосферу храмів святого Афону.

У 1869 році на місці захирілий дерев'яної, була побудована нова 3-х-ярусна мурована дзвіниця. У ній в 1870 році була влаштована тепла церква на честь Казанської ікони Божої Матері.

У 1888 році турботами і на кошти купця Леонтія Рощанова була відкрита церковно-приходська школа. У цей час настоятелем храму був священик Кирило Шіротскій.

На початку ХХ століття в храмі служив священик Руданський А. А. Він був членом Подільського Церковного історико-археологічного товариства, вів листування з Львом Толстим, намагаючись повернути письменника в лоно Православної Церкви.

Служба в храмі тривала до початку 30-х років 20 століття. Згодом храм був закритий, грецький іконостас знищений, святині зникли.

Храм відкривався на короткий час в період фашистської окупації. Постійне богослужіння розпочалося з відкриття храму в кінці 50-х років.

У 40-50-х роках в храмі настоятельствовал старець о.Тімофей. Терплячи нестатки, і не маючи свого житла, він жив у дзвіниці храму. Батько Тимофій служив у Свято-Георгіївському до кінця своїх днів; спочив і був похований біля храму.

У 1961-1980 рр. настоятелем храму був протоієрей Сергій Мартинюк. Прийшовши в 30-х роках в Почаївський монастир в ці важкі для нашої Церкви роки випробувань, він пройшов шлях від послушника до священика. Почавши своє духовне утворення в Почаєві, о. Сергий продовжив його в Росії. У період хрущовських гонінь цьому священику довелося відроджувати розорений Свято-Георгіївський храм, вести реставраційні роботи, розписи храму. Знищений більшовиками грецький іконостас відновити не вдалося. Новий іконостас був зібраний з ікон, врятованих віруючими зі зруйнованих храмів Поділля. З 1983 по 1999 р. в храмі служив протоієрей Мефодій Веселов, а з 2000 року тут служить його син протоієрей Олександр.

Пам'ять про грецькому монастирі й понині зберігається православними парафіянами м. Могилева і вони називають Георгіївський храм грецьким. У народі живе віра, що зниклі в 30-х роках святині храму досі приховані в ньому «під спудом» і в свій час, милістю Божою, будуть явлені для зміцнення віруючих і нагадування про духовний зв'язок подільської землі зі Святим Афоном.

Кафедральний собор вмч. Георгія Побідоносця

Священик: протоієрей Олександр ВЕСЕЛОВСЬКИЙ, ієрей Володимир БАРНЯЧЕНКО

Кафедральний собор вмч. Георгія Побідоносця

Надвратний храм Казанської ікони Божої Матері

вул. Грецька, 12

тел. 067 905 25 73

З XVI століття одним з центрів поселення греків став заснований молдавським володарем Єремією Могилою м. Могилів. Місто часто піддавався опустошениям і лише в 1754 році православними греками, сербами і болгарами була побудована Микільська церква. Храм мав вигляд хреста, він був одним з найдавніших на Поділлі кам'яних храмів, побудованих під впливом візантійсько-афонской архітектури. Вінчали храм п'ять куполів.

Недовго в цьому храмі тривало православне богослужіння: в 1754 році греко-католики захопили його, вигнавши священиків і парафіян. Православні греки терпіли незручності, не маючи свого храму і були змушені складати владою до прийняття унії. Для виконання треб, не бажаючи спілкуватися з уніатами, вони зверталися до православного священика міста Атаки в Бессарабії.

У 1761 році могилівські греки звернулися в Афонську Лавру св. Афанасія з проханням надіслати їм духовного пастиря з братії Лаври. Протягом 40 років з Афону приїжджали ігумени і ченці для окормлення віруючих, як православних греків, так і всіх, які не бажали прийняти унію.

Першим ігуменом, прибулим з Афона в Могильов, був Ігнатій. Дозвіл на будівництво церкви грецький прихід отримав ще в 50-х роках XVIII століття, але місцеві уніати всіляко перешкоджали початку її будівництва. Ігнатій звернувся до російського фельдмаршала графу Рум'янцеву, з проханням про те, щоб він виклопотав у польського короля Станіслава-Августа дозвіл на відкрите відправлення православних богослужінь. Тяжба про будівництво храму тривала 10 років і лише в 1772 році молдавський архієпископ Іоаким звершив освячення храму на честь вмч. Георгія Побідоносця. Дерев'яний храм був споруджений у формі будинку. При ньому жили афонські ігумени і архімандрити, тому він отримав назву монастиря.

У 1793г. в Могилів прибув архімандрит Давид. Так як до того часу церква була вже дуже старим він здійснив поїздку в Петербург і звернувся з проханням до Священного Синоду «про відновлення Георгіївської церкви». Не закінчивши цього починання, архімандрит Давид спочив у Кам'янецькому Свято-Троїцькому монастирі.

Після архімандрита Давида в 1800 році з Афону прибув архімандрит Пахомій, який відновив прохання свого попередника.

У 1808 році в Могильові на місці старої церкви був закладений нині існуючий 5-купольний кам'яний храм на честь вмч. Георгія. Будівництво храму тривало 12 років, так як він мав дуже складну архітектурну конструкцію. Величезні прольоти склепінь були складені з бутового каменю і в процесі будівництва кілька разів руйнувалися.

Для прикраси храму грецькими іконописцями міста Ніжина був влаштований 5-ярусний іконостас. У храмі зберігалися багато православних святині, зібрані благочестивим ретельністю колишніх тут настоятелів: напрестольний кипарисовий хрест з частинкою Животворящого Древа Господнього, частина руки вмч. Феодора Стратилата, пожертвувана грекам Могильова в 1742 році і частки мощей вмч. Пантелеймона і мч. Міни. Парафіяни особливо шанували мч. Ісидора (день пам'яті 27 травня) - в храмі, в позолоченому окладі, зберігалася його чесна глава.

Стародавні святині, прикрашені різьбленням по перламутру ікони, панікадила роботи східних майстрів, шиті золотом і сріблом грецькі священицькі облачення - все це створювало атмосферу храмів святого Афону.

У 1869 році на місці захирілий дерев'яної, була побудована нова 3-х-ярусна мурована дзвіниця. У ній в 1870 році була влаштована тепла церква на честь Казанської ікони Божої Матері.

У 1888 році турботами і на кошти купця Леонтія Рощанова була відкрита церковно-приходська школа. У цей час настоятелем храму був священик Кирило Шіротскій.

На початку ХХ століття в храмі служив священик Руданський А. А. Він був членом Подільського Церковного історико-археологічного товариства, вів листування з Львом Толстим, намагаючись повернути письменника в лоно Православної Церкви.

Служба в храмі тривала до початку 30-х років 20 століття. Згодом храм був закритий, грецький іконостас знищений, святині зникли.

Храм відкривався на короткий час в період фашистської окупації. Постійне богослужіння розпочалося з відкриття храму в кінці 50-х років.

У 40-50-х роках в храмі настоятельствовал старець о.Тімофей. Терплячи нестатки, і не маючи свого житла, він жив у дзвіниці храму. Батько Тимофій служив у Свято-Георгіївському до кінця своїх днів; спочив і був похований біля храму.

У 1961-1980 рр. настоятелем храму був протоієрей Сергій Мартинюк. Прийшовши в 30-х роках в Почаївський монастир в ці важкі для нашої Церкви роки випробувань, він пройшов шлях від послушника до священика. Почавши своє духовне утворення в Почаєві, о. Сергий продовжив його в Росії. У період хрущовських гонінь цьому священику довелося відроджувати розорений Свято-Георгіївський храм, вести реставраційні роботи, розписи храму. Знищений більшовиками грецький іконостас відновити не вдалося. Новий іконостас був зібраний з ікон, врятованих віруючими зі зруйнованих храмів Поділля. З 1983 по 1999 р. в храмі служив протоієрей Мефодій Веселов, а з 2000 року тут служить його син протоієрей Олександр.

Пам'ять про грецькому монастирі й понині зберігається православними парафіянами м. Могилева і вони називають Георгіївський храм грецьким. У народі живе віра, що зниклі в 30-х роках святині храму досі приховані в ньому «під спудом» і в свій час, милістю Божою, будуть явлені для зміцнення віруючих і нагадування про духовний зв'язок подільської землі зі Святим Афоном.

Храм прп. Параскеви Сербської

Священик: протоієрей Віталій ЛОЦЬКО

Храм прп. Параскеви Сербської 

вул. Параскевська, 18

тел. 097 263 31 73

Храм, пам'ятник подільського дерев'яного зодчества, був побудований в 1775 році. Він виконаний з дуба та ясена в стилі українського бароко. Місцеві жителі називають храм Немійскім, оскільки він знаходиться в районі, який раніше був селом Немія.

За легендою, колись у сім'ї місцевого поміщика Маєвського жила німа дівчинка. Не витримавши постійних насмішок з боку дітей односельчан, вона втопилася в річці. В пам'ять про неї батько і побудував церкву.

Церква відвідував поет О. С. Пушкін, коли перебував на засланні (1820-24 рр..) В Молдавії. Письменник Михайло Старицький вінчався в Свято-Параскевінском храмі. Не раз бувала тут мати Лесі Українки Олена Пчілка (1920-24 рр..). Відвідували богослужіння також невістка Олени Пчілки українська письменниця Олександра Судовщікова (Грицько Григоренко) і зять, музикознавець і фольклорист, чоловік Лесі Українки Климент Квітка. Також в храмі бували поет Т. Г. Шевченко, художник В. А. Тропінін, композитор Ф. Ліст.

У 1937-38 рр.., Коли закривали багато храмів, люди не дали зруйнувати Свято-Параскевінскую церква, а ікони та церковні цінності сховали.