Храми міста / села

Свято-Димитрівський храм

Священик: протоієрей Іоанн БАЦУЛА тел. 067 958 25 00
,

Храм засновано у 18 столітті – дерев’яна, згоріла від блискавки у 1795 р. Нова церква св.Дмитра збудована у 1806 р. – кам’яна одноверха, з окремою дзвіницею. Новий іконостас 1853 р. – 2-ярусний. Було кілька ікон художника Василя Тропініна – місцевого уродженця. Спочатку церква була прикрашена фігурами 12 апостолів на зріст людини по краю даху. Вони зняті у 1870 р. за наказом єписокпа. У 1901 р. зберігалось 6 фігур.

"Їхав до Кикавки спеціально, щоб забрати деякі з картин пензля Тропініна, що знаходяться в церкві кикавецькій. Вони всі описані й опубліковані Рогозинським в «Искусстве» Кульженка. Цей самий Рогозинський – син покійного священика Кикавецького, щоб не здохнути з голоду – зараз священиком в цій самій Кикавці у власному будинку (належить трьом братам).

Кукавська церква, збудована під доглядом Тропініна, камінна, була в ампірному стилі, але зараз перероблена, кольонки зняті, й вона дала декілька простовісних щілин дуже небезпечних, які в вівтарній частині виникли завдяки існуванні склепу. Церкву конче треба стягнути залізними тягами, й на це треба не більше 50-100 крб. В церкві сиро, тропінівські ікони деякі ззаду від стіни покрились цвіллю. Я взяв три.

Біля церкви інтересні нагробки – хрести камінні. Між іншим один з них з написом «Надежда Аркадиевна Маркова скончалась августа 26 д.» цілком такий як на звичайних могилах в цій окрузі. У Ник/олая/ Ник/олаевича/ Ляшкевича – зятя Маркових (живе в Могилеві був/ша/ Дворянська вул. № 5/?/ – вул. Урицького проти ГПУ) були фамільні портрети Маркових роботи Тропініна, був краєвид Кикавки з виображенням церкви до перебудови з чотирома ампірними портиками. Усі ці картини, здається, вже продано кудись до Москви. Інтересна дзвіниця Кикавецької церкви – широкий купол на шісти цегляних стовпах".

"Екскурсія на Поділля й Волинь 24 липня – 10 вересня 1926 року."

Щоденник Данила Щербаківського.

 "Пам’ятки сакрального мистецтва Волині на межі тисячоліть", Луцьк, 1999 р., с. 19].

А ось що пишеться в "Памятниках градостроительства и архитектуры" :

Дмитриевская церковь, 1806 г. Сооружена по проекту выдающегося русского художника-крепостного В.А. Тропинина (1770—1857 гг.). Во второй половине XIX в. здание значительно перестроено. Первоначально западный и восточный фасады имели большие колонные портики с треугольными фронтонами, а два малых портика украшали полукружия северного и южного фасадов (портики разобраны в 1882 г.) Интерьер изменялся четыре раза: дважды при жизни В.А. Тропинина, затем в 1870 г. и в 1942 г. Кирпичная, однонефная, трехчастная, однокупольная, с прямоугольной восточной частью и круглым нефом. Восточный и западный объемы перекрыты крестовыми сводами, неф — куполом, установленным на срезанный крестовый свод с помощью парусов. В 1870 г. интерьер был расписан.

Некоторые полотна кисти В.А. Тропинина переданы в 1926 г. Киевскому музею им. Т.Г. Шевченко, остальные — Винницкому областному краеведческому музею в 1936 г., рисунки и эскизы В.А. Тропинина хранятся в Третьяковской галерее и историческом музее в Москве. В памятнике размещен краеведческий музей.